Content
design: www.akalnik.eu
Posłuchaj fragmentu

Muzykoterapia

W tle dobiegającego z płyty ciepłego głosu lektorki znajduje się muzyka relaksacyjna stworzona specjalnie dla rozluźnienia, uspokojenia myśli i lepszego samopoczucia przyszłej Mamy. Kojąca muzyka często zwiększa poczucie bezpieczeństwa i wytwarza bardziej sprzyjające środowisko do relaksacji. Dodatkowym jej zadaniem jest wzmocnienie przyswajania pozytywnych i budujących stwierdzeń znajdujących się w nagraniach audio. Przy jej powstawaniu zastosowana została wiedza z zakresu współczesnej neurologii, gdzie za pomocą odpowiednio zharmonizowanej muzyki oraz tempa utworu umysł ludzki wytwarza fale ALFA (stan pełnej relaksacji).

Zamieszczone utwory zawierają takie elementy muzykoterapii jak:

  • Biały szum – na płycie znajdziesz odgłosy natury (deszczu, fal morskich, wiatru, lasu i wiele innych) połączone z relaksującym oryginalnym dźwiękiem gitary lub pianina. Te wszystkie dźwięki to właśnie biały szum. Bardzo spokojny dźwięk, naturalny dla uszu i umysłów ludzkich. Zasadniczą korzyścią, jaką przyniesie Ci biały szum, to osłabienie i złagodzenie destruktywnych i rozpraszających dźwięków otoczenia. Pomoże też wydajniej się relaksować, zasypiać czy koncentrować.
  • Fale Dźwiękowe (Alfa:8-12 Hz, dudnienia różnicowe, Fale: 5 Hz) które ułatwiają mózgowi zwolnienie rytmu pracy, synchronizację obu półkul i przejście od stanu beta (aktywności) do stanu alfa (między snem a czuwaniem), w którym umysł wycisza się wewnętrznie. W momencie całkowitego wyciszenia myśl ludzka płynie swobodnie, a organizm zaczyna wracać do równowagi.

Jak słuchać płyty Narodziny MaMy?

Ze względu na powyższe efekty zalecamy słuchanie nagrań w słuchawkach w miejscu, gdzie nie będą Ci przeszkadzały dźwięki z otoczenia możesz bezpiecznie i spokojnie zignorować świat zewnętrzny. Dobrze jest też zamknąć oczy.

Metody synchronizacji:

Za pomocą odsłuchiwania dźwięków na słuchawkach. Jedno ucho dostaje dźwięk o częstotliwości nieco innej niż drugie, sygnały te łączą się w mózgu wywołując dudnienia różnicowe
Kiedy na przykład w kanale lewym emitowany jest dźwięk o częstości 261 Hz (co odpowiada częstości dźwięku C gamy razkreślnej C-dur, por. Dźwięk muzyczny) a w prawym 271 Hz, to jako dudnienie różnicowe powstanie dźwięk o częstości 10 Hz, synchronizujący fale mózgowe do poziomu alfa (którego zakres to 8-12 Hz).-
Samoczynne zsynchronizowanie przez organizm pracy obu półkul (osiągnięcie stanu głębokiego odprężenia ma miejsce dwa razy w ciągu doby: rano, kiedy się budzimy i wieczorem, gdy zasypiamy. Z reguły trwa to od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, po czym równie nieświadomie przechodzimy do innego stanu: zasypiamy lub rozbudzamy się.
źródło: wikipedia.pl

Alfa (8-12 Hz) nasza uwaga skupiona jest na tym, co jest wewnątrz nas samych. Kiedy zamykamy oczy i zaczynamy myśleć o naszych wewnętrznych odczuciach możemy wejść w stan Alfa. Warunkiem jest jednak głęboka relaksacja. Fragmenty utworów na płycie pomogą łatwiej osiągnąć ten stan.
W stanie Alfa zawsze znajdujemy się tuż przed zaśnięciem, jak i zaraz po przebudzeniu. Jest to czas, kiedy mamy dostęp do naszych obydwu półkul. Przy danych częstotliwościach wyciszamy się i relaksujemy. Alfa oznacza spokój, pozytywne myślenia, inspirację, twórczość, odpoczynek.

Inspiracje Muzyczne

    Aranżacje fortepianowe na bazie:
  • Bach Preludium C-dur z II tomu Das Wohltemperierte Klavier
  • Beethoven Dla Elizy
  • Debussy Clair de lune i Reveriealam
  • Fragmenty Sampli “przyrodniczych” z Freesample.org